top of page

Подготовка за пътуването

               Винаги съм искал да отида до Австралия, и май не съм единствен с това желание. И не заради кенгурутата, коалите, музиката на AC DC и Men at Work и това да видиш как се хвърля бумеранг, а заради копнежа по нещо, което е толкова далеч географски и все пак толкова близо до културата на Европа. Добре де, кенгурутата и коалите също имат своето влияние. Много ме впечатли и книгата на Бил Брайсън “Down under”. След като я прочете, на човек просто му иде да зареже всичко, да ипотекира къщата, да уведоми тъщата, че скоро няма да се видите и да почне да събира куфарите с цел емиграция.

               Та си знаех, че няма начин и трябва да отидем до там. Оставаха два малки проблема: за колко време и по какъв маршрут. Антиподът е толкова далеч, че просто не си струва човек да бие толкова път за по-малко от три седмици. Цял месец отпуска обаче е трудно да се вземе, затова се спряхме на компромисните три седмици и половина. После започнах да си мисля „добре де, Нова Зеландия изглежда близко до Австралия, а кога друг път ще се вдигнем дотам? Дали да не я включим и нея?? Тъкмо ще видим дали има разлика между двете страни...“ Та така, тайно и полека, се оформи идеята за комбинирано пътуване между Австралия и Нова Зеландия. Почти от самото начало имахме идеята да комбинираме самолетни полети с круиз, тъй като тази комбинация сработи отлично в пътуването ни до Япония през 2014 година. Човек се изморява доста от емоции и ходене през първите десетина дни на пътуването и, качвайки се на кораб след това, има възможността не само да види нови неща, но и да презареди батериите.

               Тъй като винаги сам организирам пътуванията си, се захванах с подготовката доста по-рано от обикновено, осем месеца преди заминаването. Това се оказа мъдър ход, защото да планираш 23 дневно пътуване с три различни вида транспорт, трансфери от летища, екскурзии, хотели и тъй нататък си е Сизифов труд. Справите ли се обаче с него ще можете да спестите около 50 % от цената на подобна „стандартна“ екскурзия с туристическа фирма. Освен това ще имате преимуществото сами да сте избрали какво, къде и кога да видите, както и гъвкавостта да променяте плановете си. Задачата обаче никак не е лесна и напомня пъзел с пет измерения: време, място, продължителност, начин и цена. Всяко едно от тези измерения има своите ограничения и неизменно води до промени в другите. Задачата на организатора е да намери онова решение, при което всички показатели са оптимизирани.Та запретнах ръкави и започнах да правя различни комбинации, варирайки горните параметри. Първо трябваше да решим как да оптимизираме времето, без да се убиваме от път. Затова решихме да спрем за два дни в Сингапур на отиване и в Оуклънд на връщане. Освен това взехме нощен полет между Сингапур и Австралия, спестявайки една нощувка. Именно поради ограничението във времето решихме да не ходим в Айерс Рок. Всички казват, че скалата е страхотна, но се намира в пустинния център на Австралия и до нея се стига трудно и бавно. Освен това вече бяхме решили кои са основните забележителности, които искаме да видим, и те по нищо не отстъпваха на скалата. В крайна сметка решихме да разделим времето горе-долу по равно между Австралия и Нова Зеландия. После трябваше да решим какъв круиз да вземем: еднопосочен между Австралия и Нова Зеландия или такъв, който обикаля новозеландските острови и ни връща обратно до Австралия. Тук еднопосочния круиз победи, защото не искахме да губим допълнителни три дни в плаване. Така се оформи планът на пътуването: Виена - Сингапур – Кеърнс – Мелбърн – Сидни – круиз –южен остров на Нова Зеландия – Оуклънд – Сингапур – Виена. Взехме самолетни билети със Сингапурските авиолинии не само защото имахме спиране в града-държава, но и защото бяхме летели с тях и знаехме, че са една от най-добрите авиокомпании в света. Датите на пътуванията бяха определени от круиза, който резервирахме. С него нещата стояха просто – имаше само една дата на круиз, отиващ от Сидни до Нова Зеландия.

                 Като втора стъпка планирах всичките екскурзии, на които искахме да отидем. Тук трябваше да изберем не само къде да отидем, но и дали да вземем индивидуални или групови екскурзии, а след това да решим с коя фирма да го направим. Проучих отзивите за различните фирми и дори успях да се свържа с хора, пътували с тях и да им задам въпроси. Вече направили избора, започнах да отмятам една по една резервациите. Така подходих и с хотелите. Накрая започнах да оглеждам фините детайли: кои музеи да видим, в кои ресторанти да ядем, какви дрехи да вземем, ваксинации, визи и други такива времепоглъщащи занимания. По тези и останалите параметри трябваше и сериозна координация с нашите спътници. Тук е мястото да отбележа, че пътувахме в компанията на нашите верни приятели Диди и Иво. С тях не само сме пътували къде ли не (може би си спомняте приключенията ни в Китай), но и сме на една възраст и на един акъл. След това пътуване Диди си спечели званието „Капитан Кук“, но защо – ще разберете по-късно.

bottom of page