top of page

Нанджинг

              След толкова обменени впечатления навярно вече сте разбрали,че мен много не ме свърта на едно място. Шанхай има свойството да те задушава, ако прекараш прекалено много време в него. Поради тази причина предложих на Дан да се изнесем за два дни в посока Нанджинг и той с ентусиазъм прие. Нанджинг е малко осеммилионно градче и е една от четирите стари столици на Китай, известна с многото си забележителности. Така че с помощта на безценната ни асистентка Ади закупихме билети за бързия влак и се натоварихме на него в една дъждовна шанхайска сутрин. Този път пътувахме не от гара Хонгкиао (която се намира на два дни път с камили от моето жилище), а от главната шанхайска станция, която е само на 4 спирки с метро. Пътят до Нанджинг е по-малко от 2 часа, така че имахме време само за по едно кафе и одумка на околните. Надявахме се в Нанджинг да не вали, но де тоя късмет. Поради това решихме да не експериментираме с метрото и се натоварихме на такси.

 

Пътуването с такси в Китай е незабравимо преживяване. Разбира се, шансът шофьорът на такси да говори английски е горе-долу като този на другарят Станишев да стане демократ. В смисъл има го, но е пренебрежимо малък. Така че, вадите напечатан на китайски адрес или карта на града и го показвате. Шофьорът опулва очи и почва да бълва някакви мъчителни звуци. Вие тикате пръста си пак в адреса и се опитвате да насочите блуждаещото му внимание натам. Ако сте късметлии, в главата му нещо прещраква и той почва да кима в знак на разбиране. Ако не сте късметлии, си взимате партакешите и се изнасяте извън колата да чакате следващото такси с по-интелигентен шофьор. И това ни се е случвало.

 

Настанихме се веднага в хотела, който уж беше петзвезден,но се оказа старо величие с доста поувехтяло обзавеждане. Иначе беше на супер централно място и си имаше всичко, включително бърз Интернет. Освен това ни обслужваше един китаец с чудесен английски,който ни даде и много ценни идеи къде да идем и какво да видим. Господ здраве да му дава.

 

След като изпихме задължителното кафе в Старбъкс, започнахме да правим планове за деня. Дан много държеше да видим първо Мемориала на жертвите от клането в Нанджинг, а и аз имам сериозен интерес към историята,така че се насочихме пак с такси натам. Мемориалът ни посрещна с обилен дъжд и доста солидна опашка от посетители. Времето беше напълно в унисон с атмосферата на мемориала – мрачно напомняне за една от най-кървавите страници в човешката история за която на Запад за съжаление се знае много малко. Когато японците започват войната си срещу Китай през 1937 година – доста преди войната в Европа да се развухри – те първо превземат Шанхай, а след това се насочват и към Нанджинг, който тогава е столица на правителството на Китай. След упорити боеве и въздушни бомбардировки Нандинг пада на 13 Декември 1937 година. Следват шест седмици от най-кошмарните издевателства над местното население и вече предалите се и разоръжени китайски войници. Масовите разстрели са над 100, а спорадичните изтребвания на хора с мечове и щикове са хиляди. Масовите изнасилвания са толкова много, че цялото събитие е известно като Изнасилването на Нанджинг. Разграбването и опожаряването на града само допълват картината на ужас и хаос. Мемориалът, който е построен през 2006 година, е наистина точното място да осъзнаете целия кощмар на случилото се. Самата експозиция е много пълна и логична, като човек може да види не само снимки, но и предмети от онова време, както и самите кости в масов гроб на някои от загиналите. В допълнение има и много забележителни скулптури и аудио-визуални инсталации,които подсилват цялостния ефект. Оценката на жертвите варира между 40 000 и 300 000, като последното число е официално приетото от китайска страна.

Мемориалът в Нанджинг
P1060466
P1060465
P1060462
P1060460
P1060459
P1060458
P1060455
P1060453 (1)
P1060450
bottom of page